Yukarı

Keşan Satır Et

Satır et 90’lı yıllarda Keşan da yaratılmıştır. Satır eti diğer etlerden ayıran en büyük özellik lezzetidir. Kullanılan et, Güney Trakya Bölgesi’nin doğal ortamlarında yetişen yonca, kekik, buğday, arpa ve mısır gibi doğal ürünlerle beslenen ve ağırlığı 40 kg civarında olan kıvırcık cinsi süt kuzularından sağlanır.

İpsala Pirinci

İpsala Pirinci 2016 yılında Keşan Ticaret ve Sanayi Odası'nın girişimleriyle "İpsala Pirinci Sofralarda Bir İnci" sloganıyla tescillenmiştir. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde markalaşma çalışmaları hızla devam eden İpsala Pirinci, Keşan Satır Et'inden sonra bölgenin ikinci coğrafi işaretli ürünü olmuştur.

Siğilli Bamyası

Keşan’ın bir başka lezzeti Siğilli Bamyası. Keşan’ın Siğilli Köyü’nde günde 1,5 ton bamya üretimi yapılıyor. Ancak, organik tarım sayesinde çok lezzetli olan bu bamya ne yazık ki yeterince pazarlanamıyor.

Çamlıca Bodur Elma

Keşan’ın Çamlıca Köyü’nde Bodur Elma yetiştiriciliği hızla yayılıyor. Yapılan araştırmalarda son yıllarda çiftçilerin bodur elmacılığa ilgisinin arttığı gözlenmektedir. Çamlıca Köyü birçok meyve türü için olduğu gibi Bodur Elma yetiştiriciliği içinde çok uygun şartlara sahiptir. Bölgede yapılan sertifikalı eğitimler ve Bodur Elma fidanı dağıtım projeleri son derece başarılı olmuştur.

Çeribaşı Kirazı

Keşan Çeribaşı Köyü, kirazda marka olma yolunda. Şuan da 30’un üzerinde bahçe sahibiyle 500 dönümde sürdürülen meyvecilik genelde kiraz ağırlıklı. Yakın zamanda bölgeye 350 dönüm daha kiraz bahçesi ilave edilecek.

Keşan Karşılaması

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından tescil almak için ilk adımı atılan “Keşan Karşılaması” isimli oyun bölgeye gelen yerli ve yabancı m,saf,rler tarafından ilgiyle izleniyor.